Siirt Olay,  Siirt Haberleri, Siirt haber, siirt son dakika, siirtolay
Son Dakika
Eruh'ta Şehitlere saygı için yürüdüler Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı Eski Belediye Başkanı Mervan Gül'ün Oğlunun Mutlu Günü Bir Mesajla Tüm Okula Yardım Geldi Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sorgun, Siirt Belediyesini Ziyaret Etti Siirt Eğitim-Bir-Sen;Öğretmene verilen değer her şeye değer Garnave Kaplıcasında Sondaj Çalışmaları Başlıyor
Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu
Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu
 
Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret
Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret
 
Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti
Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti
 
Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı
Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı
Siirt Üniversitesi Rektörü Erman, Yaptıklarını ve Yapacaklarını Anlattı
 

Siirt Üniversitesi Rektörü Erman, Yaptıklarını ve Yapacaklarını Anlattı

Siirt Üniversitesi Rektörü Erman, Yaptıklarını ve Yapacaklarını Anlattı

27 Haziran 2016 Pazartesi 18:42
Yazdır

Siirt Üniversitesi Rektörü ve 2016 Rektör Adayı Prof. Dr. Murat Erman, Kanal56 Genel Yayın Yönetmeni Ayhan Mergen ile yaptığı röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Murat Erman kimdir?

1966 yılında Siirt merkezde doğdum ilk okulu Mehmetçik ilk okulu ve Alparslan ilkokulunda tamamladım. Daha sonra merkez ortaokulu olarak bilinen şimdiki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda tamamladım. Siirt Lisesinde de lise eğitimimi tamamladım.Bu 1983 yılına tekabül ediyordu.1983 yılında girdiğim üniversite sınavlarında Dicle Üniversitesi Şanlıurfa Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünü kazandım.4 yıllık eğitimimi Şanlıurfa'da tamamladıktan sonra fakülte hayatım tamamlanmış oldu.Daha sonra özel sektörde çalışmalarımız oldu özel bir fabrikada görev yaptım ve askerlik görevini ifa ettikten sonra 1990 yılının Eylül ayında Va 100.yıl Üniversitesinde Akademik hayatım başlamış oldu.Yüksek lisans ve Araştırma görevlisi sınavını kazanarak 1992 yılında yüksek lisansımı 1998 yılında aynı bölümde doktora eğitimimi tamamladım.2005 yılında Doçentlik unvanını aldım , 2011 yılında da aynı üniversitede Prof. Unvanını aldım.Tabi bu Akademik kariyerimin hepsinin 100.yıl üniversitesinde olması Van'da 22 yıl kalmamı sağladı.22 yıl 100.yıl Üniversitesi'nde filen görev yaptım.Akabinde özellikle 2011 yılında Van'da meydana gelen üzücü deprem hadisesinden sonra memleketim olan Siirt'e tekrar geri dönüş yaptım.O süreç içerisinde Siirt Üniversitesi'nde Rektörlük seçimleri vardı, aday oldum. 2012 yılının Eylül ayında Siirt Üniversitesine Rektör olarak atandım.

Bir akademisyen olarak Siirt'te bir üniversitenin kurulmasını nasıl karşılamıştınız?

Her ile bir üniversitenin kurulması kararı bizim için önemli bir projeydi. İlimizde bir üniversitenin kurulması yıllardır beklediğimiz bir hayalin gerçekleşmesiydi. İlimizin kalkınmasına öncülük edecek yol gösterecek bir eğitim kurumunun kurulmasını büyük bir heyecanla karşıladık.Van Yüzüncü Yılda görev yapan diğer Siirtli akademisyenlerle birlikte üniversitemizin gelişimini çok yakından takip etmeye başladık. Fakülte ve yeni bölümlerin açılması ve öğrenci sayısı diğer gelişmeleri kendi aramızda tartışıyorduk.

Rektörlüğe aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Yukarıda belirttiğim gibi üniversitemizdeki gelişmeleri Siirt'in bir evladı, bir akademisyen olarak çok yakından takip ediyordum. Bu koynu kendi aramızda tartışıyor olmamız benim için büyük bir avantaj oldu.Buraya gelmeden önce Siirt Üniversitesinin durumu nedir? Yaşanan sorunlar nelerdir? Bu sorunlar nasıl aşılır?Bunlara dair projeler neler olabilir? Bunları biliyorduk. Bir görev ile ilgili olarak zihinsel bir hazırlığınız varsa kendinizi hazır hissediyorsunuz.Bu olduktan sonra görev başladığınızda bunları hayata geçirmek kalıyor. Nitekim öyle de oldu.Dört yılın sonunda bu arka plandaki hazırlığın bize ne kadar yararlı olduğunu ve bize ne kadar zaman kazandırdığını yakından gördüm.

Burada görev başladığınızda nasıl bir üniversite ile karşılaştınız? Bugün üniversitemiz hangi aşamaları kaydetti?

Siirt Üniversitesi kendisiyle birlikte kurulan diğer üniversitelerin gerisindeydi. Öğrenci sayısı olması gerekenin altındaydı. Fakülte sayısı azdı. Akademisyen sayısı azdı? Yeni kampusa geçme konusundaki çalışmalar ağır ilerliyordu. Bunlar bir üniversitenin ileriye gitmesinde önemli birer handikaptı. Bir örnek vermek gerekirse o dönemde 45 öğretim üyesi vardı. Seçime 45 öğretim üyesi girmişti. Ben bunun sebebini sorduğumda Siirt'in dezavantajlı bir coğrafyada olması nedeniyle akademisyenlerin gelmediği belirtildi. Ben buna hiçbir zaman inanmadım. Ben buradan başlamak gerektiğine inandım. Çünkü akademik birimleri olmayan öğrenci ve öğretim üyesi sayıları yeterli olmayan bir üniversitenin, diğer üniversitelerle rekabet edebilmesine imkan yoktur. Bizde o gün 3 fakülte, 1 yüksek okul, 2 enstitü ve 3 meslek yüksek okulu ve 2 tane araştırma merkezi vardı.Bunu hızlı bir şekilde ziraat, veteriner, ilahiyat ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin izinlerini YÖK ten aldık ve fakülte sayısını 3 ten 7 ye çıkardık. Bizim şöyle bir yönetim anlayışımız var.Biz hiçbir zaman fakültelerimizi tabela fakülteleri olsun istemiyoruz.Bu nedenle hemen kolları sıvadık ve bu fakültelerimizin dekan ve öğretim üyesi kadrolarını tamamlayarak öğrenci alımı yapmalarını sağladık. Bunlarla beraber Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu ve ardından Yabancı Diller Yüksekokulunu kurarak yüksek okul sayımızı 4 e çıkardık. Meslek Yüksekokulumuzun öğrenci sayısı çok fazlaydı. Bu nedenle bu okulumuzu teknik ve sosyal bölümler olarak ikiye ayırdık. Böylece meslek yüksek okulu sayımız 5 'e yükselmiş oldu. İnsanların asırlardan beri farklı dinlerde ve farklı dillerde kardeşçe yaşadığı ilimizdeki bu tarihi yapıdan esinlenerek Yaşayan Diller Enstitüsünü kurduk. Ana bilim dallarını oluşturduk. Burada lisansüstü eğitimin başlaması için YÖK e başvurduk.Yakın bir zamanda bu enstitümüz yakın bir zamanda Siirt Arapçasının Dünü Bugünü ve Yarını sempozyumunu düzenledi.

Akabinde Veteriner Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Sağlık Yüksek Okulu ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu gibi eğitim birimlerimizin sağlıkla ilgili eğitim vermelerini göz önünde bulundurarak senatomuz çok önemli bir karara imza attı. Sağlık Bilimleri Enstitüsünün kurulması için YÖK'e başvurduk. Bu kararımızın onaylanması ile birlikte Sağlık Bilimleri Enstitümüz kuruldu.Böylece enstitü sayımız 2 den 4 e yükselmiş oldu.

ARGE çalışmalarına önem veriyoruz. Çok güçlü bir araştırma ve uygulama merkezi oluşturduk. Pervari balı ve fıstıkçılık alanında enstitülerimiz görev yapacak. Bağcılık Araştırma Enstitümüz bu alanda verimin arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirecek. Ilısu Barajı başta olmak üzere ilimizde kurulacak olan barajlarla birlikte ilimiz bir ada şehri haline gelmiş olacak. Bu nedenle Su Ürünleri Araştırma merkezimizde bu alanda faaliyet gösterecek. Türkçe öğretim Merkezini önemsiyoruz. Bu nedenle TÖMER kurduk. Böylece merkez sayımız 2'den 14'e yükselmiş oldu. 40' a yakın öğrenci topluluğumuz var. Bunlar çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteler gerçekleştiriyorlar. Çok gelişmiş hem bilimsel çalışmalara ve hem de halkımıza hizmet verebilecek konumda olan bir merkezi laboratuvar kurduk. Bunun uluslar arası akreditasyonu için başvurumuzu yaptık. Uluslararasılılaştırmaya çok büyük önem veriyoruz. Bu amaçla gerekli yapılanmayı gerçekleştirdik.

Üniversite dört yıl önceki fakülte ve akademik birim sayısı açısından baktığımızda yüzde yüz, uygulama ve araştırma merkezleri açısından yüzde yüzlük bir gelişme sağlandı.Bu durum öğrenci sayısında arttırdı. Dört yıl içerisinde hedefimize ulaştık.Öğrenci sayımız 4800 den 10 bin öğrenci sayısına ulaştık.Bunu gerçekleştirirken de öğrenci sayımızın profilinde değişmeler oldu. Daha önce yalnızca lisans öğrencileri varken şimdi yüksek lisans, formasyon ve doktora çalışmaları da yapılıyor. Ayrıca 13 değişik ülkeden 220 öğrencide üniversitemizde öğrenim görüyor.
Kampüsümüzde çalışmalar hızlı bir şekilde yürütüldü.Fakülte binalarının yanı sıra merkezi kütüphane, spor tesisleri ve camimiz tamamlandı.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Yeni ana bilim dallarında yeni yüksek Lisans yeni doktora programlarının açılması burada ve Lisans üstü öğrenci sayısının arttırılması bizim önemli bir hedefimizidir.Şuan 400 olan öğrenci sayımızı 2000'lere çekmeyi 5 kat katına çıkarmayı düşünüyoruz.Öğretim üyesi sayımız 180'lerde 4 yıl sonunda biz bunu 400-500 bandına çekmeyi düşünüyoruz.Fakülte sayımızı 7 fakültemiz var bunu 10 fakülteye çıkartmayı hedeflemekteyiz.Buna benzer şekilde daha farklı coğrafyalardan daha farklı ülkelerden olmak üzere yabancı uyruklu öğrenci sayımız şuan 210'ndur biz bunu 20 bin öğrencinin %25'ine tekabül eden 4000-5000 bandına çekmeyi düşünüyoruz.Bizim hedef coğrafyamız Kuzey Afrika ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ve Kafkas cumhuriyetleridir.Fakat bu oralarla sınırlı kalacağız anlamına gelmiyor biz o coğrafyaları daha gerçekçi buluyoruz bu coğrafya'ya yakındır, kültürüne yakındır. Avrupa'dan da Uzak Doğudan ve Amerika'dan da öğrenci getirmek hedeflerimiz arasındadır.Bunun yanı sıra Arge noktasında üniversitemiz daha üst sıralara tırmanmak zorundadır.Nitelikli yayın yapma, patent alma, ürün çıkarma noktasında varlık gösteremeyen bilimsel prestijli projeler yapma noktasında varlık gösteremeyen üniversitelerin ayakta kalma şansı yoktur. Şükür ki 2002 – 2016 döneminde üniversitemiz bu konuda da kabuğunu kırdı. Her yıl öğretim üyelerimize biz akademik yayın teşvik ödülü vermek üzere bu süreci teşvik etmeye çalışıyoruz. Semeresini de aldık proje sayılarımızda çok hızlı artışlar oldu yayın sayımızda çok hızlı artışlarımız oldu.Bu projeli yayınlardan patent alma sürecinde Tübitak'a başvurularımız var oradan patent çıkarmak suretiyle üniversitemizin patent ve yayınlara atıf sayısı yönünden sıralamada çok daha yüksek yerlere gelmesini sağlamak yine bizim 2016-2020 hedeflerimiz arasındadır.

Daha önemli bir hedefimiz ise 2013 yılında bir arama konferansı yapmıştık orada yüzyıllardır Siirt'te farklı dillerin konuşulduğu farklı inançların yaşadığı bir coğrafyadan yola çıkarak farklı dillerde eğitim veren bölümlerin açılması 2016-2020 hedefleri arasında yer almaktadır. Arapça, İngilizce, Kürtçe eğitim verebilen bölümlerin açılması ve burada gençlerimize çok dilli bir eğitim verebilen üniversite olmak hedeflerimiz arasındadır.

2020 yılı için 20 bin öğrenciyi hedefliyoruz.Bu sayının içinde %20'lik bir bölümünün yüksek lisans, yine %20'lik bir bölümünde yabancı uyruklu öğrenci olmasını hedef olarak aldık. Fiziki alanda da modern bir kongre merkezi yapmak hedeflerimizin arasında yer alıyor.

Özetlemek gerekirse dört yıllık süreçte üniversitemiz önemli aşamalardan geçti. Artık emekleyen değil yürüyen hatta koşan, bölge üniversiteleri arasında ayrı bir konumu olan bir üniversite haline geldik.

KAYNAK:www.siirtmanset.com

Anahtar Kelimeler: siirt, üniversitesi, rektörü, erman, yaptıklarını, yapacaklarını
Bu haber toplam 5746 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Fotogaleri
Videogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket
Siirt Milletvekilli Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
AK PARTİ
BDP
BBP
CHP
HÜDAPAR
MHP
DİĞER
Hava Durumu
Havadurumu
Namaz Vakitleri
İmsak
Güneş
Öğlen
İkindi
Akşam
Yatsı
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur