Siirt Olay,  Siirt Haberleri, Siirt haber, siirt son dakika, siirtolay
Son Dakika
Eruh'ta Şehitlere saygı için yürüdüler Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı Eski Belediye Başkanı Mervan Gül'ün Oğlunun Mutlu Günü Bir Mesajla Tüm Okula Yardım Geldi Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sorgun, Siirt Belediyesini Ziyaret Etti Siirt Eğitim-Bir-Sen;Öğretmene verilen değer her şeye değer Garnave Kaplıcasında Sondaj Çalışmaları Başlıyor
Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu
Nihal Olçok Zübeyde Hanım Lisesi'nin Konuğuydu
 
Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret
Vali Atik'ten Spor Lisesine Ziyaret
 
Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti
Rektör Erman, Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti
 
Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı
Kezer Köprüsünden Şarampole Uçan Araçta 5 Kişi Yaralandı
Yasin Aktay'dan Altaylı'ya Cevap
 

Yasin Aktay'dan Altaylı'ya Cevap

Prof. Yasin Aktay, Türklük üzerine yaptığı konuşmayı eleştiren Fatih Altaylı’ya Yeni Şafak'taki köşesinden öyle bir yanıt verdi ki yenilir yutulur gibi değil!

7 Aralık 2013 Cumartesi 22:46
Yazdır

Hem bilmez, hem bilmediğini bilmezlerle tartışmanın zor…

Okuyucularımdan öncelikle bugün okumak durumundakalacaklarından dolayı peşin peşin özür dilerim. Çünkü benim yazılarıma aşina olanlar kolay kolay kişisel polemiklere girmediğimi bilir.

Birinin görüşünü eleştirdiğimde bile mümkünse konuyukişisellikten çıkarıp bir görüşün tartışılması düzeyinde elealdığıma da aşinadır. Kişilerin maddi hataları, dil sürçmeleri üzerine bir eleştiri bina etmem. Hepimiz Allah’ın kuluyuz, maddi hata, dil sürçmesi bu tabiatımızın doğal sonuçları.

Okuyucum Fatih Altaylı ve benzerleri seviyesindekilerle tartışmalara da benden yana alışık değildir, alışmasını da istemem. O türlere gereken cevapları veren çok iyi kalemler de vardır, Allah onlardan razı olsun, böylece çamura bulaşmak istemeyenlerin üzerinden büyük bir ağırlığı alırlar, yaptıkları az bir iş değildir. O yüzden bugünkü yazımı bir istisna olarak algılasınlar lütfen. Zira o türlerle girilen polemiklerden bir hayır sadır olduğunu da sanmıyorum.

Türklük üzerine Bayburt Üniversitesinde söylediklerim üzerine bir yazı döşenmiş Altaylı, ‘Türk Yoktur diyen bir profesörüeğitme çabası’ başlığı altında. Bir defa daha yazının başlığı hedef gösterecek, nefret duygusunu tahrik edecek şekildebir iftirayla başlamış.

Yazımın sadece iki saniye önceki sibakından ‘Türklük bir ırka indirgenemez, Türklük ırktan öte bir şeydir’ anlamında, ‘Türklük dediğin bir sentezdir, Türk ırkı diye bir şey yoktur’ demişim, ama o bunu hemen ‘Türk yoktur’ a çevirmiş.Profesörü eğitme işgüzarlığına da bir an için bir şey demedim. Öyle ya, profesörlüğün en belirgin vasfı her şeyi bildiğini iddia etmek değil, aksine tevazuudur, bilmediğini de bilmek, bilmediğini öğrenmeye her dem açık olmak, her zaman yeni şeyler öğrenmeye hazır olmaktır.

Allah’tan her zaman dua ettiğim şey, beni her şeyi bildiğini zanneden ukalalardan kılmamasıdır. Bakalım Altaylı bize neöğretecek diye bir baktım. Bir kaç kitap tavsiye etmiş, tavsiye ettiği kitapların her biri aslında onu değil beni doğruluyor.

Özellikle Jean Paul Roux’un Türklerin Tarihi diye meşhur kitabından bir alıntı yapıp ortaya koydum ki, bu kitap benim söylediklerimin çok daha ilerisini söylüyordu. Üstelik ne yalan söyleyeyim öyle çok etraflı araştırma yapmam da gerekmedi o alıntıyı bulmak için. Ertuğrul Özkök’ün 23 Şubat 2007 tarihli yazısından alıntıyla ortaya koydum. Basitsonuç: Altaylı bana tavsiye ettiği kitapları ya okumamış ya okuduğunu anlamamış veya beni anlamamış veyabağlantıları kuramamış. Cehaleti ve ukalalığı yüzüne vurulmuş biri olarak çok öfkelenmiş olmasını anlayabiliyorum. Ama Altaylı zaten bunu hep yapıyor.

Aklımdan hiç gitmeyen bir manzara Van’dan çıkan cemaat arasından polisin göstericileri tespit etmek için rekatsayısını sormasına karşı verdiği tepki: ‘Ya kardeşim, sen bu kadar mı cahilsin polis efendi? Her mezhepte rekat sayısıfarklı kardeşim. Şafii mezhebinde 4, Hanefi mezhebinde 5…’ Bu bir dil sürçmesi midir? Valla isteyen o videoyu youtube’tan indirip defalarca seyretsin, dil sürçmesine benzer bir hali var mı? Altaylı budur. Hem bilmez hem bilmediğini bilmez, yanlış bilgisinden de son derece emin. Hakaret dolu yazısını yayınladığı gün ofisime geldiğimde yardımcım Altaylı’nın programına davet ettiğini söyledi. Tabii ki reddettim. Tek bu sebepten değil. Bir defa Altaylı beni daha baştan Türk düşmanı ilan etmeye azmetmiş ve bu konuyu bu istikamette köpürtecek. Buna alet olacak kadar da saf değilim. İkincisi ve daha önemlisi, bir saldırı veya hakaret olsa bile Türklüğü savunmak Altaylı’ya mı düşer? O değil miydi Türklüğün en önemli unsuru olan İslamiyet’in bir değeri olan başörtüsüne ve başörtülülere yıllarca hakaret edip duran? Ortaya bir Türklüğe saldırı yalanı uydurup buna karşı duran kahraman payesini kapmak istediği o kadar açık ki. Türkleri buna kanacak kadar saf zannetmekle Türklüğe asıl büyük hakareti etmiş olmuyor mu?

… Tekrarlayayım. Türklük yok demedim, Türklük vardır ve bir ırka indirgenemez dedim. Var olan Türklüğün de en önemli omurgası İslamiyettir. İslamiyetle derdi olanın Türklükle de derdi vardır. Başörtüsüyle derdi olanın Türklükle haydi haydi derdi vardır. Başörtülülere ağza alınmayacak sözler sarf etmiş olan Altaylı’nın benim karşımda Türklüğün müdafii gibi dikilmesini kendini bilen hiçbir Türk yutmaz. Kendini bilmeyenlerle de benim işim olmaz.

…Neticede Altaylı’nın bana tavsiye etmiş olduğu kitabı ya hiç okumamış veya okuduğunu hiç anlamamış olduğu gerçeği değişmiyor. Bu gerçek de bana karşı Türklüğün varlığını ispatlama işgüzarlığına soyunan Altaylı’yı ne duruma düşürüyor? Takdirleri tekrar özür dilemek durumunda olduğum okurlarımıza bırakıyorum

Anahtar Kelimeler: prof, yasin, aktay, türklük, üzerine, yaptığı
Bu haber toplam 9807 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Fotogaleri
Videogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket
Siirt Milletvekilli Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
AK PARTİ
BDP
BBP
CHP
HÜDAPAR
MHP
DİĞER
Hava Durumu
Havadurumu
Namaz Vakitleri
İmsak
Güneş
Öğlen
İkindi
Akşam
Yatsı
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur